برچسب‌ها: درخواست
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیستم بهمن 1390ساعت 20:3  توسط م.ارجمند | 

آگاوه به سوخت گیاهی تبدیل می‌شود

آگاوه (Agave)، گیاه خشن بومی آمریکای جنوبی است که خواص بی‌شماری دارد. این گیاه در آب‌وهوای گرم و خشک رشد می‌کند و تا به حال در تولید محصولاتی چون نوشیدنی، خوراکی و فیبر به کار رفته است. اما یک گیاه‌شناس مکزیکی معتقد است این گیاه می‌تواند ماده خام خوبی برای تولید سوخت گیاهی باشد. نه تنها این گیاه رشد سریعی دارد، بلکه تغییرات آب‌وهوایی دنیا هم نمی‌تواند تاثیر زیادی بر آن داشته باشد و با محصولات خوراکی قابل رقابت نیست.

به گزارش گیزمک، پروفسور گارسیا مویا و همکارانش بعد از مطالعه تحقیقاتی که در مورد آگاوه شده، به این نتیجه رسیده‌اند که این گیاه به دانه‌های زیست‌توده‌ای پربار مانند ذرت شبیه‌تر است و فراتر از دیگر گیاهان بیابانی است. همچنین این گیاه احتمالا با افزایش دمای جهانی و کاهش بارش، رونق بیشتری پیدا می‌کند و این ویژگی را در کمتر گیاهی می‌توان یافت.

گارسیا مویا همچنین می‌گوید: «آگاوه پتانسیل خوبی برای تبدیل شدن به ماده اولیه تولید انرژی گیاهی دارد، چراکه صرفا برای تولید محصول در زمین‌ها کشت نمی‌شود و در مکزیک به وفور یافت می‌شود بهتر است مقدار آگاوه‌ای را که هر سال بعد از فصل درو در زمین‌ها باقی مانده یا صرف تولید نوشیدنی‌های مختلف می‌شود، برای تولید هزاران تن ماده اولیه برای انرژی گیاهی به کار گرفته شود».

این مقاله اخیرا در مجله «تغییرات جهانی بیولوژی انرژی گیاهی» به چاپ رسیده است.

منبع : خبر آنلاین


برچسب‌ها: کاربرد گیاه آگاوه
+ نوشته شده در  یکشنبه سی ام بهمن 1390ساعت 21:59  توسط م.ارجمند | 

 آگاوه آمریکانا واریگاتا (  ( Agave americana variegata

اسم علمی :     Agave Americana

خانواده Amaryllidacea 

آگاو بومی مکزیک است. این گیاه گوشتی است و در زمستان باید در ۴ تا ۶ درجه سانتی گراد با مقدار کمی آب نگه داری شود. اگر از این گیاه خوب مراقب شود پس از ده سال به گل می رود گل آن به ارتفاع بیش از متر نیز می رسد. برگهای این گیاه به صورت طوقه ای و نسبتا ضخیم و آبدار و قسمت انتهایی برگ تا حدی قابل انعطاف است. لبه برگها دارای خارهای سیاه رنگی می باشد. برگ های گوشتی و چرمی و زمخت گیاه آگاو، خارهای خمیده، تیز و محکم در طول حاشیه خود و یک خار بلند و تیز در نوک هر برگ دارد.

مراقبت : گیاه آگاوه در نور شدید، هوای گرم و خشک، آبیاری فراوان و خاک قلیایی به خوبی رشد می کند.

خاک : مخلوطی مساوی از خاک باغچه و ماسه های درشت و تورب خاک مطلوبی برای رشد آگاو فراهم می آورد.

ازدیاد : برای تکثیر این گیاه به مهارت زیاد و دقت نیازداریم. هنگامی که پاجوشهای تولید شده در کنار گیاه مادری به بلندی ۱۰ سانتیمتر رسیدند در بهار و تابستان می توان آنها را جدا کرده و در گلدان دیگری کاشت. ابتدا باید دستکش های باغبانی ضخیم بپوشید و روزنامه ای را دور گیاه بپیچید و با کمک آن گیاه را از گلدان بیرون آورید. سپس با یک چاقوی تیز پاجوشها را جدا کنید و در گلدانی با قطر دهانه ۱۱ سانتیمر حاوی کمپوست گلدانی مخصوص گیاهان گوشتی و کاکتوس بکارید . پاجوشها باید در خاک بسیار خیس که به ریشه دهی گیاه سرعت می دهد قرار بگیرند و در دمای حدود ۱۸ درجه نگاهداری شوند.


برچسب‌ها: آشنایی با آگاوه آمریکانا واریگاتا, Agave americana variegata, عکس آگاوه آمریکانا واریگاتا
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه سی ام بهمن 1390ساعت 21:50  توسط م.ارجمند | 

آلوئه واریگاتا

نام علمی : Aloe Variegata

خانواده : ASPHODELACEAE

این گیاه بومی آفریقای جنوبی و نامیبیا بوده ، گیاهی است آبدار و گوشتی به ارتفاع  ٤٠ - ٣٠  سانتی متر و برگهای ضخیم و نیزه ای به طول ١٢ سانتیمتر که دارای نوارهای سفید و سبز تیره عرضی می باشد. لبه برگها  دندانه دار است .

معمولا گیاه به محیط خشک و آفتابی علاقمند است . گلهایی به رنگ نارنجی روشن ، به شکل گل آذین و به طول ٣٠ سانتیمتر دارد گلها معمولا اواخر اسفند ماه و در فصل بهار ظاهر می شوند . گیاه نباید در معرض نور شدید آفتاب قرار گیرد همچنین در هنگام آبیاری نباید آب را روی برگهای آن ریخت زیرا باعث از بین رفتن گیاه می شود.

این گیاه به نور متوسط تا زیاد ، هوای معتدل ، آبیاری کم ، رطوبت نسبی  ، خاک قلیای احتیاج دارد.

تعویض گلدان : به علت رشد کند، آلوئه واریگاتا چندین سال در یک گلدان می تواند رشد کند . (تعویض گلدان در همه گیاهان آپارتمانی یا گلخانه ای از یک الگوی خاص پیروی میکنند . جهت کسب اطلاعات بیشتر به پست گلدان مراجعه کنید )

تکثیر : تکثیر گیاه معمولا از طریق جدا کردن پاجوش صورت میگیرد . هنگام جدا کردن پاجوش مواظب باشید  گیاه مادر آسیب نبیند . پاجوشها را زمانی از گیاه مادر جدا کنید که به اندازه کافی رشد کرده باشند.

در عکس زیر آلوئه واریگاتا را که گل داده و تعدای هم پاجوش را مشاهده می کنید . پاجوشها به اندازه کافی رشد کرده و میشه جدا کرد . اندازه برگها و گل این گیاه را براحتی میشه از رو عکس حدس زدبرچسب‌ها: آشنایی با آلوئه واریگاتا, Aloe Variegata, عکس آلوئه واریگاتا
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه سی ام بهمن 1390ساعت 18:13  توسط م.ارجمند | 

نقش پتاسيم در گياهان

پتاسيم از عناصر ضروری گياهان عالی و فراوان‌ترين عنصر موجود در پيكره گياه پس از ازت است. پتاسيم از عناصر پر‌مصرف است. تجربه نشان می‌دهد كه معمولا مقدار سه عنصر پتاسيم ، فسفر و نيتروژن در خاك نسبت به ساير عناصر ضروری برای حداكثر رشد گياه ناكافی است. لذا اين سه عنصر تركيب‌اساسی كود‌های تجاری را تشكيل می‌دهند. مقدار متوسط پتاسيم پوسته خاك در حدود ٣/٢ درصد است. منبع عمده پتاسيم براي رشد گياهان در شرايط طبيعی از هوازدگی كانی های پتاسيم دار تامين می‌شود.

پتاسيم خاك به سه قسمت تقسيم می‌شود :

پتاسيم به عنوان يك عنصر ساختماني كاني هاي خاك

پتاسيم جذب سطحی شده به صورت قابل تبادل توسط كلوئيدهای خاك مانند كانی های رسي و مواد آلي

پتاسيم موجود در محلول خاك.

مهمترين بخش تامين كننده پتاسيم مورد نياز گياه بخش محلول آن است. بعلاوه پتاسيم بعنوان اسمولیت معدنی عمده در تنظیم اسمزی ونگهداری فشار تورگر نقش دارد که درنتیجه باعث  توسعه سلولی،عمل سلولهای روزنه، حرکات برگ وتروپیسمها می‌شود. همچنین در فعال‌سازی تعداد زیادی از آنزیمها، درعمل فتوسنتز، ساختن پروتئینها، متابولیسم اکسیداتیووتعادل بار الکتریکی غشاهای سلولی نقش دارد. تاثير پتاسيم بر روی رشد و عملكرد گياهان را مي توان به پنج دسته تقسيم كرد. كه شامل مقاوم ساختن گياه در برابر امراض، ايجاد ساقه های سخت و قوی و كاهش خوابيدگی، ازدياد وزن دانه، تشكيل و انتقال نشاسته، قند و چربی ها و مقاوم كردن بسياری از گياهان از جمله گياهان تيره بقولات در برابر سرما است.

پتاسيم به راحتی در سراسر گياه حركت می‌كند و به مقدار زياد در بخشهای فعال و در حال رشد گياه وجود دارد. مقدار مورد نياز گياهان به پتاسيم متفاوت است. ممكن است گياه در يك مرحله از رشد فيزيولوژيكی نياز به جذب پتاسيم بيشتر از مرحله ديگر داشته باشد. مثلاً در سيب زميني ممكن است در مراحل اوليه رشد علائم كمبود پتاسيم را ظاهر نكند، اما در مراحل بعدی كمبود پتاسيم ممكن است برای گياه بحرانی شود.

كمبود پتاسيم :

كمبود پتاسيم فوراً به نشانه‌های قابل ديدن منجر نمی‌شود. ابتدا فقط كاهشی در ميزان رشد ايجاد می‌شود،ادامه كمبود يا شديدتر شدن آن زردی و سوختگی رخ میدهد. اين نشانه ها معمولاً در برگهای پيرتر شروع می‌شود زيرا اين برگها يون پتاسيم را در اختيار برگهای جوان تر قرار می‌دهند. در اغلب گونه‌های گياهی زردی و سوختگی ازحاشيه و نوك برگها شروع می‌شود. گياهانی كه كمبود پتاسيم ‌دارند معمولاً از شادابی ‌كمتری برخوردار هستند و در شرايط كم آبی به سهولت پژمرده می‌شوند. لذا مقاومت به خشكی در آنها ضعيف است و نيز حساسيت بيشتری نسبت به شوری، آسيب به سرما و حمله بيماری قارچی نشان می‌دهند.

در گياهانی كه پتاسيم كافی دارند، فعاليت روزنه‌ها به خوبی كنترل می‌شود. مكانيسم باز و بسته شدن روزنه‌ها كاملاً به جريان پتاسيم و مالات به عنوان آنيون همراه پتاسيم وابسته است. ورود فعال پتاسيم به سلول روزنه باعث باز شدن روزنه و خروج پتاسيم از سلول باعث بسته شدن روزنه می‌شود. در اكثر گونه ها مكانيسم باز و بسته شدن مطلقاً به يون پتاسيم وابسته است و ساير كاتيونهای تك ظرفيتی نمی توانند وظيفه يون پتاسيم را بر عهده گيرند. اختلالهای ناشی ازكمبود پتاسيم شامل

١ . مختل شدن فعاليتهای ناشی ازاثر اسمزی وتورگر مانند بازوبسته شدن روزنه ها

٢ .  مختل شدن ساخت پروتئين‌ها به دليل از دست رفتن زير واحدهای ريبوزومی

٣ . كاهش فعاليت آنزيم‌ها به دليل از دست رفتن ساختار فضايی آنزيم‌ها كه باردار شدن آنها به K+ بستگی دارد

٤ . كاهش شديد فتوسنتز به دليل نقش K+درايجاد توازن با H+ و تنظيم اسيديته استرومای كلروپلاست وفعال نمودن آنزيم سيكل كالوين روبيسكو

٥ . كاهش بارگيری وانتقال آبكش

پتاسيم وفتوسنتز :

پتاسيم نقش كليدی در فتوسنتز دارد. يون پتاسيم انتقال مواد حاصل از فتوسنتز را تسريع می‌كند. اين امر احتمالاً مربوط به فرآيندهای فتوفسفوريلاسيون است. به طوری‌كه هرگاه مقدار K+  در گياه زياد شود احتمالاً توليدATP  زياد مي شود كه خود در بارگيری آوندهای آبكش با مواد ساخته شده فتوسنتزی لازم است. افزايش فتوفسفوريلاسيون و انتقال الكترون فتوسنتزی در گياهانی كه به خوبی از يون پتاسيم برخوردار هستند مشاهده‌ شد. ميزان فتوسنتز در بسياری از گونه هايی كه در معرض استرس نمك (NaCl) هستند كاهش می‌يابد.

فعال سازی آنزيم‌ها توسط پتاسيم :

يون پتاسيم در فعال سازی سيستم های آنزيمی مختلف نقش دارد. يون‌پتاسيم برای اتصال     tRNA به  ريبوزومها ضروری است و ممكن‌است بر سايرجنبه‌های فعاليت ريبوزومی نيز اثربگذارد.

بيش از٦٠ نوع آنزيم مختلف شناخته‌شده‌است كه برای فعال‌سازی نيازمند كاتيون‌های تك ظرفيتی‌است. در اغلب موارد يون پتاسيم موثرترين كاتيونی است كه در اين فعال‌سازی شركت دارد از جمله آنزيم سينتتاز‌نشاسته از ذرت شيرين به قويترين وجهی توسط يون پتاسيم فعال می‌شود. يون سديم اثر ضعيفی روی فعال سازی اين آنزيم دارد و يون ليتييوم تاثيری ندارد. در مورد چندين‌آنزيم تاثيرآمونيوم يا روبيديم در فعال‌سازی آنها همانند تاثير يون پتاسيم است. اين نكته از نقطه نظر تئوری جالب توجه است. چون اندازه اين سه يون پس از آبدار شدن تقريباً يكسان است. بنابراين به نظر می‌رسد فعال‌سازی به اندازه‌يون فعال‌كننده بستگی‌دارد، ولی در همه گياهان آمونيوم و روبيديم نمی‌توانند در فعال‌سازی آنزيم‌ها جايگزين يون پتاسيم شوند. زيرا آنها در غلظت‌هايی مشابه پتاسيم ، سمی هستند.


برچسب‌ها: نقش پتاسيم در گياهان
+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم بهمن 1390ساعت 23:6  توسط م.ارجمند | 

    Euphorbia abdelkurii

    Euphorbia abyssinica

    Euphorbia antisiphylitica

    Euphorbia ambovobensis

    Euphorbia ankarensis

    Euphorbia atrispina

    Euphorbia avasmontana

    Euphorbia baioensis

    Euphorbia barnardii

    Euphorbia bupleurifolia

    Euphorbia cactus

    Euphorbia capuroni

    Euphorbia caput-medusae

    Euphorbia caput-medusae cyath

    Euphorbia canariensis

    Euphorbia candelabrum

    Euphorbia cap saintemariensis

    Euphorbia clandestina

    Euphorbia clava c

    Euphorbia clava-v-spiralis

    Euphorbia coerulescens

    Euphorbia columnaris

    Euphorbia cylindrifolia

    Euphorbia decaryi v spirosticha

    Euphorbia delphinensis

    Euphorbia dregei

    Euphorbia durani v ankaratrae

    Euphorbia enopla cristata

    Euphorbia enormis

    Euphorbia erythrea variegata

    Euphorbia essayana

    Euphorbia ferox

    Euphorbia francoisi

    Euphorbia geroldi

    Euphorbia globosa

    Euphorbia gottlebei

    Euphorbia grandialata

    Euphorbia grandicornis

    Euphorbia groenwaldi

    Euphorbia guillemetii

    Euphorbia gummifera

    Euphorbia hamata

    Euphorbia hofstaetteri

    Euphorbia horombensis

    Euphorbia horwoodii

    Euphorbia hedyotoides

    Euphorbia horrida

    Euphorbia horrida fma monstrosa

    Euphorbia hottentoea

    Euphorbia ingens

    Euphorbia knuttii

    Euphorbia kondoi

    Euphorbia lactea fma cristata

    Euphorbia lophogona

    Euphorbia mammillaris variegata

    Euphorbia meloformis

    Euphorbia milii

    Euphorbia milii

    Euphorbia milii v hislopii

    Euphorbia millotii

    Euphorbia mitriformis

    Euphorbia monteiroi (flower)

    Euphorbia namaquensis

    Euphorbia nesemani

    Euphorbia nyassae

    Euphorbia obesa

    Euphorbia obesa fma cristata

    Euphorbia obesa fma variegata

    Euphorbia oncoclada

    Euphorbia opuntioides

    Euphorbia oxygestia

    Euphorbia pachypodioides

    Euphorbia phillipsiae

    Euphorbia phosphorea

    Euphorbia pillansii

    Euphorbia piscidermis

    Euphorbia piscidermis fma cristata

    Euphorbia poissonii

    Euphorbia ramiglans

    Euphorbia resinifera

    Euphorbia rossii

    Euphorbia samburuensis

    Euphorbia silenifolia

    Euphorbia sipolisii

    Euphorbia stellaespina

    Euphorbia stellata

    Euphorbia stenoclada

    Euphorbia suzanae

    Euphorbia viguieri v longipedonculata

    Euphorbia tortirama

    Euphorbia tubiglans

    Euphorbia turbiniformis

    Euphorbia trichadenia

    Euphorbia valida

    Euphorbia varifolia

    Euphorbia virosa

    Euphorbia

    Euphorbia sp

    Euphorbia sp6

    Euphorbia sp7

    Euphorbia sp8


برچسب‌ها: نام علمی انواع فرفیون, THE TYPES OF EUPHORBIA
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم بهمن 1390ساعت 22:38  توسط م.ارجمند | 

فرفیون یا مرجان  )شیرسگ(

مشخصات : اسم علمی فرفیون Euphorbia milii ، از خانواده Euphorbiaceae   می باشد . این جنس دارای ۲۰۰۰ گونه است که از گیاهان یک ساله، دو ساله علفی، چند ساله و درختچه های همیشه سبز وخزان کننده می باشد که  اغلب آنها گوشتی هستند. گونه مورد نظر، بومی ماداگاسکار است. ارتفاع آن به ٥٠ سانتی متر وگسترش آن به ۶۰ سانتی متر می رسد. همچنین دارای خار بوده و نیمه گوشتی است که در قسمت تحتانی چوبی شده است. نوک شاخه ها تولید برگهای نیزه‌ای وار تخم مرغی با رنگ سبز روشن می‌نماید. گل آذین ۵ تا ۸ سانتی متر آن به صورت گرزن منشعب است و از قسمت انتهایی ساقه خارج می شود. دو براکته قرمز قلوه ای شکل در زیر گلها ظاهر می شوند . فرفیون در شرایط مناسب تمام مدت طول سال گل می دهد. شیره سفید رنگ این گیاه سمی است . در صورت تماس با پوست ممکن است باعث التهاب شود .

مراقبت : فرفیون به نور زیاد، گرمای زیاد، آبیاری اندک تا معمولی، هوای خشک و خاک قلیایی احتیاج دارد.

کود : کود مورد نیاز این گیاه را به میزان ۲ گرم در لیتر است.

خاک : مخلوطی از خاک باغچه، خاک برگ و ماسه شسته به نسبت مساوی که در فواصل آبیاری باید خشک گردد برای فرفیون بسیار مناسب است.

ازدیاد : با یک چاقوی تیز، قلمه هایی به طول ۸ تا ۱۰ سانتی متر از گیاه گرفته و به ١٥ دقیقه در کناری قرار دهید تا محل بریده شده کمی ترمیم شده و شیره گیاه خشک شود.می توانید قلمه ها را به هورمون ریشه زا آغشته کنید. هر یک از قلمه ها را در گلدانی با قطر دهانه ۶ سانتیمتر، حاوی کمپوست مخصوص گیاهان گوشتی و کاکتوس، بکارید و خاک را نسبتا مرطوب نگهدارید اگر شیره سفید این گیاه بیش از حد تراوش کرد، آنرا در پودر زغال چوب و یا آب فرو ببرید مراقب باشید خارهای تیره و شیره سمی فرفیون با دست شما تماس نباید . قلمه ها را در نور مناسب و دمای ۲۱ درجه سانتیگراد، به مدت دو ماه نگاه دارید و قلمه ای را که خشک نشده بود و رشد کافی داشت، در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر قرار بدهید.

 


برچسب‌ها: آشنایی با فرفیون, Euphorbia milii, عکس فرفیون
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم بهمن 1390ساعت 22:16  توسط م.ارجمند | 

A. aculeata

A. ammophila

A. brevifolia

A. chabaudii

A. cv. TARRINGTON

A. descoingsii

A. dicothoma

A. dorotheae

A. erinacea

A. haworthioides

A. humilis

A. hybryd (descoingsii x haworthioides

A. jucunda

A. juvenna

A. krapohliana

A. longistyla

 A. microstigma

A. mitriformis variegata

A. parvula

A. ramosissima

A. richaudii

A. rupestris

A. saponaria

A. sinkatana

A. striata

A. susannae

A. variegata

A. vera "chinensis

A. zebrina


برچسب‌ها: نام علمی انواع آلوئه Aloe
+ نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم بهمن 1390ساعت 21:12  توسط م.ارجمند | 

اصل و منشاء سانسوریا

( در فارسی به دراژا که به معنی دراز و بلند بودن برگها معروف است (

گیاهی است بومی آفریقای جنوبی که به صورت بوته ای رویش می کند.

انواع سانسوریا

سانسوریا انواع گوناگونی دارد که در پست های قبلی با آن اشاره کرده ام .در اینجا هم  به اختصار چند نوع را برایتان تشریح می کنم.

سانسوریا سیلیندریکا : این گونه بومی آفریقای جنوبی و دارای برگهای استوانه ای است . معروف به خط آسمان است.       Sansevieriacylindrica“Skyline                               

سانسوریا استکی : گونه ای هست بومی زامبیا ( رودزیا شمالی ) با ساقه کوتاه وخزنده که برگهای استوانه ای آن به ۹ سانتی متر میرسد.

سانسوریا تریفاستیا : این گونه بومی آفریقاست و از سایر گونه ها محبوبیت بیشتری دارند. این گونه دارای برگهای سر نیزهای و گوشتی استکه تا ارتفاع صدو چهل سانتیمتر میرسد. رنگ برگها سبز تیره  با رگه های عرضی سفید مایل به مایل به خاکستری. گلهای سبز روشن تا سفید آن جذاب ولی عطر خوشی منتشر می کند.

    Sansevieria trifasciata

سانسوریا لورانتی : گونه فوق دارای واریته ای است با برگهای سبز با نوارهای روشن افقی روشن افقی که به خاطر برگهای شمشیری شکل با حاشیه طلایش پرورش داده میشود.      Laurentii

سانسیوریا هانی : این گونه پا کوتاه و درای برگهای چرمی و خاکستری رنگ است. دارای واریته های با خاشیه زرد طلایی است.

شکل کلی گیاه

گیاهی است دائمی ریزوم دار  از خانواده سونیان یا لیلیاسه است. (البته در یک سایت معتبر نیز اشاره شده بود که از خانواده آگاوه است ) که به خاطر برگهای زیبا - مستقیم - سخت وشمشیر مانندش پرورش داده میشود.

برگها : سانسوریا ها گلهایی برگ زینتی هستند. گونه ها و واریته های این جنس دارای تنوع زیادی از نظر اندازه و رنگ برگ است.

برگها در سانسوریا ها ضخیم- مستقیم- سخت وشمشیر مانند است که نوع ابلق آن جلب توجه بیشتری دارد.

گلها : گلها در این جنس جذاب نبوده ولی عطر دل انگیزی در هوا منتشر میکنند.

ساقه : گیاه فاقد ساقه بوده و برگها مستقیم از روی روزوم ها خارج میشود.

ریشه : ریشه ها زرد رنگ که از ریزوم منشعب میشوند.

آب و هوا

با توجه به موطن این گیاه که در کشورهای آفریقایی است میتوانید آن را در شرایط مختلف نوری - آبی و خاکی پرورش دهید. این گیاه نسبت به شرایط نا مساعد محیطی مقاوم است و میتوانید در نقاط مختلف منزل آن را نگهداری کنید.

در مناطقی که سرمای زمستانه وجود نداشته باشد می توانید در باغهای صخره ای استفاده کنید .

اگر در زمستان گیاه را در جای خنک نگهداری می کنید از دادن آب زیاد به گیاه بپرهیزید . زیرا سبب پوسیدگی ریشه گیاه میشود.

 دما: سانسوریا گیاهی است که در هوای گرم در درجه حرارت ۲۵-۱۸ بهتر رشد میکند و به درجه حرارت زیر صفر حساس است.

نور: سانسوریا عموما در محلهای روشن رشد خوبی دارند ولی در محلهای کم نور منازل نیز میتوانید این گیاه را پرورش دهید زیرا مقاومت نسبی بالایی دارد.

آبیاری : گیاه سانسوریا تا حدودی به بیماری های قارچی حساس است لذا بهتر است در آبیاری آن دقت کنیم . در تابستان به آبیاری بیشتری نیاز دارد.

خاک

سانسوریا ها را میتوانید در اکثر خاکها پرورش دهید زیرا دارای مقاومت نسبی بالایی هستند ولی بعترین رشد را در خاکهای شنی لومی دارد.

ازدیاد

تکثیر این گیاه به طریق غیر جنسی و به صورتهای قلمه زدن و تقسیم بوته صورت می گیرد.

برگها را به قسمتهایی که طول هر کدام حدود ۱۰ سانتیمتر است بریده و به طور عمودی در مخلوطی از تورب و ماسه پرلیت و یا ماسه خالص بکارید و در گلخانه (۱۸درجه) قرار دهید.

بهتر است آن را با صفحه شیشه ای بپوشانیم تا زودتر ریشه دار شود. بدین طریق پس از چند هفته قلمه ریشه دار شده جوانه میزنند. این طریقه ازدیاد بسیار راحت است. ولی چنانچه از ارقامی که کناره ی زرد رنگ دارند قلمه برگ بگیریم گیاهی بدست می آید که حاشیه زرد رنگ ندارد زیرا جوانه از قسمت میانی سبز رنگ آنها تشکیل میشود و قسمت زرد رنگ آنها در تشکیل جوانه نقشی ندارد.

تقسیم بوته :

در بهار به هنگام تعویض گلدان میتوانید این کار را انجام دهید . زمانی که طول برگها در ارقام پا بلند گیاه خارج شده از گلدان به ۲۰ سانتی متر و ارقام پا کوتاه به ۱۰سانتیمتر رسید. در اردیبهشت و شهریور ماه میتوانید گیاه پایه مادری را از گلدان خارج نمایید. گیاهی را که خارج نموده اید با چاقوی تکثیر از راه ریزوم یا قیچی باغبانی از محل طوقه به چند قسمت تقسیم نمایید . هر دو تا سه گیاهچه را در یک گلدان با ترکیب خاکی مناسب بکارید.

توجه: مزیت این طریقه ازدیاد نسبت به سایر روشها در این است که ارقام ابلق صفت ابلقی کنار ه برگهای خود را حفظ میکنند.

آفات و امراض

 برگها رنگ پریده و نقوش خود را از دست داده اند :

علت : نور کافی نیست و یا گیاه احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد.

علاج : گلدان را به محل روشنتر با نور مستقیم منتقل نموده یا کمبود عناصر خاک گلدان را با تغذیه مصنوعی هر سه هفته یک بار جبران نمایید.

زخمهای قهواه ای روی برگها نمایان شده اند :

علت : آبیاری بیش از اندازه بوده است.

علاج : اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک شود و سپس آبیاری نمایید. زهکش را بازدید کنید.

برگها قهو ه ای گشته و خشک میشوند :

علت: گیاه تشنه و هوا گرم است.

علاج : گلدان را آبیاری و به محل خنک منتقل نمایید.

برگها بد شکل و حاشیه آنها جویده شده است :

علت : راب و حلزون.

علاج : هر دو هفته یک بار با سم حشره کش سمپاشی نمایید.

برگهای جدید نرم و آبکی هستند و می افتند :

علت : تغذیه بیش از اندازه.

علاج : تغذیه مصنوعی را متوقف نمایید تا برگها سفت گردند نصف میزان توصیه شده کافی است. تغذیه در پاییز و زمستان لازم نیست.

برگها از قاعده می پوسند :

علت : زیادی آبیاری خاک باتلاقی شده.

علاج : آب زیر گلدانی را خارج کنید و اجازه دهید خاک سطح گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک شود. آبیاری بعدی را به میزان کمتری انجام دهید. زهکش را بازدید نمایید.

 برگها سیاه رنگ شده و آبکی هستند :

علت: یخ زدگی عامل آن است.

علاج : در شبهای سرد گیاه را نزدیک شیشه قرار ندهید و گلدان را به محل گرمتری منتقل نمایید.

 نقاط قهوه ای رنگ مانند روی برگها مشاهده میگردد  :

علت : از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نموده اید.

علاج : برگها را پارچه یا اسفنج مرطوب تمیز نمایید.

حاشیه برگها دارای لکه های قهوه ای و خشک شده است :

علت : برگهای گیاه با شیشه گرم در ارتباط است.

علاج : آن را جابجا کنید.

زخمهای پنبه ای شکل سفید رنگ روی برگها ظاهر شده اند :

علت: حشره آفت عامل آن است.(شپشک آرد آلود(

علاج: با پنبه آغشته به محلول سم لکه ها را خیس و یا دو هفته یک بار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی نمایید تا علایم بر طرف گردد.


برچسب‌ها: کلیاتی در مورد گیاه سانسوریا
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم بهمن 1390ساعت 12:52  توسط م.ارجمند | 

sansevieria aubrytiana

sansevieria ballyi

sansevieria concinna

sansevieria conspicua

sansevieria cylindrica

sansevieria dooneri

sansevieria fasciata

sansevieria francisii

sansevieria grandis

sansevieria guineensis

sansevieria hyacinthoides

sansevieria nilotica

sansevieria parva

sansevieria pinguicula

sansevieria raffillii

sansevieria sulcata

sansevieria trifasciata

sansevieria trifasciata “futura

sansevieria trifasciata “gold flame

sansevieria trifasciata “hahnii

sansevieria trifasciata “moonshine

sansevieria trifasciata “robusta

sansevieria trifasciata “twister

sansevieria trifasciata “white


برچسب‌ها: نام علمی انواع سانسوریا sansevieria
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم بهمن 1390ساعت 22:55  توسط م.ارجمند | 


برچسب‌ها: عکس آلوئه, Aloe comosa
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم بهمن 1390ساعت 19:35  توسط م.ارجمند | 

برچسب‌ها: عکس آلوئه, Aloe dichotoma
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم بهمن 1390ساعت 19:32  توسط م.ارجمند | 


برچسب‌ها: عکس آلوئه, Aloe thraskii
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم بهمن 1390ساعت 19:29  توسط م.ارجمند | 


برچسب‌ها: عکس آلوئه, Aloe marlothii
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم بهمن 1390ساعت 19:23  توسط م.ارجمند | 


برچسب‌ها: عکس آلوئه, Aloe ferox
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم بهمن 1390ساعت 19:21  توسط م.ارجمند | 

معرفی گیاه آلوئه ورا ( صبر زرد )

Aloe vera یک گیاه بادوام با گلهای زرد است. برگهای سخت آبدار و نیزه ای این گیاه به طول 20 اینچ رشد می کند و طول کل گیاه تا 4 پا می رسد. تنها برگهای این گیاه ارزش دارویی دارند، اما بخشهای مختلف برگها نیز برای اهداف گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند. ژله شفاف و سفتی از قسمتهای داخلی برگ تشرح میشود. بین این ژله و پوست بیرونی برگ سلولهای خاصی حاوی مایع زردرنگ تلخ قرار دارد. وقتی که این مایع خشک میشود، سبب تولید شیره Aloe میشود. تکثیر آلوئه ورا به صورت تولید پاجوش و کاشت بذر است. در بسیاری از موارد هر بوته تا ده پاجوش تولید می کند.

تاریخچه :

آلوئه ورا سابقه ای بسیار طولانی و درخشان دارد. اولین گزارش مکتوب که در آن به آلوئه ورا اشاره شده است متعلق به چهار هزار سال پیش از میلاد مسیح است و در غارنوشته ها و کنده کاری های روی ظروف در معابد باستانی مصر کشف شده است. در افسانه های به جای مانده از مصر باستان آمده است که آلوئه گیاهی چنان گرامی بوده که افراد برای حضور در مراسم پس از مرگ یک فرعون باید تحفه ای از برگ های آلوئه ورا تقدیم می کردند.داستان هایی نیز درباره استفاده کلئوپاترا از آلوئه ورا، عسل و شیر برای حفظ زیبایی افسانه ای شان گفته می شود.کلئوپاترا ملکه مصر پوست خود را هر روزه با آن ماساژ می داد که از شر آفتاب مصر در امان باشد وحتی مصریان آنرا برای مومیائی مردگان خود بکار می بردند .در کتاب مقدس نام این گیاه به کرات آمده است . اما مصریان باستان تنها ملتى نبودند که آلوئه ورا را مى شناختند براساس منابع قدیمى ارسطو یکى از طرفداران بسیار معتقد خواص آلوئه ورا بوده است.او رایزن الکساندر کبیر نیز بوده است.قدر و ارزشی که او برای آلوئه ورا قائل بود چنان بوده است که در سال ۳۳۳ قبل از میلاد الکساندر را متقاعد کرد جزیره سوکوترا در اقیانوس هند را تصرف کند. این جزیره به دلیل رویش آلوئه در آن شهرت داشت و در آن زمان برای درمان زخم های سربازان در سپاه الکساندر از آلوئه ورا استفاده می شد.

گونه شناسی

گیاه «آلوئه ورا»گیاهی است که به طور عمده در مناطق خشک رشد می کند. آلوئه ورا با اینکه به خانواده زنبق تعلق دارد اما در ظاهر شباهت بسیار زیادی به کاکتوس دارد.در بین بیش از ۲۴۰ گونه آلوئه ورا چهار نمونه آلوئه ورا تشخیص داده شده که دارای ارزش غذایی هستند.

نام آلوئه ورا در لغت به معنای «ماده تلخ درخشان» که از کلمه عربی «آلوئه» گرفته شده است. آلوئه از خانواده سوسن است این گیاه با ظاهری شبیه به کاکتوس، گیاهی دائمی، گوشتی و آبدار است که حداکثر حدود دو متر ارتفاع دارد با برگ های پهن تیغ دار. اگر تیغ هایی را که در لبه برگ ها قرار دارند جدا کنیم از جای خالی آنها ژلی ترشح می شود که تمام خواص گیاه در آن نهفته است.از آلوئه که امروز در تمام دنیا کاشته می شود برای درمان گستره وسیعی از بیماری ها از انواع میگرن گرفته تا سوءهاضمه، درمان جوش و سوختگی استفاده می شود.

آلوئه ورا در طب سنتی ۵ هزار ساله هندی، آیورودا نیز به همین ترتیب ارزشمند شمرده می شود. تمدن های یونانی، رومی، آفریقایی، مایایی، سرخپوستان آمریکایی و چینی نیز آلوئه ورا را گرامی می داشتند و مسلمانان هنوز هم در بسیاری از نقاط جهان در بازگشت در سفر حج برگ های آلوئه ورا را بالای در خانه هایشان آویزان می کنند.

ترکیب شگفت آور این گیاه چیست؟

باید گفت در کمال شگفتی ۹۶ درصد ساختمان ژل آلوئه ورا از آب تشکیل شده است. ۴ درصد باقی مانده اما حاوی مواد فراوانی است که ۷۵ نوع آن شناخته شده اند.ترکیباتی که در ژل آلوئه یافت شده اند از پلی ساکاریدها هستند که قادر به کاهش و ترمیم التهاب هستند.این ترکیب همچنین دارای ویژگی آنتی باکتریال و ضدمیکروب است.آنتی اکسیدان هایی در قالب ویتامین های آ، ب، ث، ای، آمینواسیدهای روی و اسیدهای چرب ضروری نیز در این ترکیب یافت می شوند.کلسیم و آلوئین نیز در آلوئه ورا موجود هستند، آلوئین ملینی بسیار قوی است.

حدود ۹۶ درصد از وزن آن را آب تشکیل داده است و مابقى شامل چربى هاى ضرورى آمینواسیدها، ویتامین ها، املاح، آنزیم وگلیکوپروتئین است!

این گیاه حداقل داراى ۳ اسید چرب با خاصیت ضدالتهابى است که براى معده ، روده کوچک و روده بزرگ مفید است.

ویتامین هاى تشکیل دهنده آن عبارتند از ویتامین  C ، B۱۲ ، B۶ ،B۲ ، B۱ ، ، E   آلوئه ورا با خاصیت اعجاب انگیز خود مى تواند تمام اسید آمینه هاى ضرورى بدن را در اختیار شخص مصرف کننده قرار دهد.

هیچ چیز این گیاه به تنهایى شگفت انگیز و خارق العاده نیست.بلکه همراهى و یک جا جمع شدن تمام مواد مورد نیاز بدن از گروههاى مختلف غذایى است که آن را منحصر به فرد کرده است.

ژل Aloeحاوی گلیکوپروتئین است که از تورم و درد جلوگیری و روند بهبود را تسریع می کند و همچنین حاوی پلی ساکارید است که رشد و ترمیم پوست را تحریک می کند. آنتراکوئین موجود در شیره Aloe به عنوان مسهل مؤثر عمل می کند.این مواد شیمیایی در مقادیر کم ، می توانند از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری کنند. از ژل   Aloeبرای درمان زخمهای درونی و بیرونی نیز می تواند استفاده کرد.این ماده روند درمان بسیاری از جراحات پوستی از جمله زخمها، سوختگیها و یخ زدگی را تسریع می کند.

شیره ‌این گیاه مسهل مفیدی است، اما چون می تواند سبب گرفتگی دردناک عضلات شود، غالباً استفاده نمیشود. با میزان مصرف کمتر، شیره Aloe می تواند از سنگ کلیه پیشگیری یا اندازة سنگ را کوچکتر کند. این ماده به عنوان تسهیل کننده دفع مدفوع به ویژه در افرادی که مبتلا به بواسیر هستند ماده مفیدی است.

عصاره Aloe شکل ژل این گیاه است که مصارف داخلی دارد و چون دارای خواص ضد میکروبی است، از آن برای درمان عفونتهای میکروبی مجاری معده ای-روده ای نیز می توان استفاه کرد.چون این ماده اسیدهای معده را که سبب تشدید زخمها میشود کاهش می دهد برای درمان زخمهای معده نیز مؤثر است.تحقیقات اخیر نشان داده که مانوز استیله  به عنوان یک ترکیب ضد ویروسی ، دارای خواص درمانی ضد ویروس ایدز است. مانور استیله خود ویروس را مورد حمله قرار می دهد اما مهمتر اینکه، میزان تأثیر AZT را (یک داروی مؤثر در درمان عفونت ویروس HIV تا حد زیادی بالا می برد .اگر این ترکیب دارویی با Aloe  مصرف شود، میزان AZT مورد استفاده برای HIV را می توان تا ۹۰% تقلیل داد که این امر از هزینه ها و عوارض جانبی AZT تا حد زیادی خواهد کاست.

ژل خوراکی آلوئه ورا شامل بیش از ۷۵ مواد مغذی از لحاظ غذایی و ۲۰۰ ترکیب فعال، ۲۰ نوع ماده معدنی، ۱۸ آمینو اسید و ۱۲ نوع ویتامین است. این ژل بی نهایت مطبوع است.

در منابع دارویی فهرست مصارف آلوئه ورا تقریباً به اندازه فهرست مواد تشکیل دهنده آن طویل است.از بارزترین خواص آلوئه ورا جلوگیری از ضایعات پوستی و ترمیم آنها است.مصرف خوراکی آلوئه ورا نیز به گوارش غذا کمک می کند، سلامتی قلب و عملکرد کبد را بهبود می بخشد، قند و کلسترول خون را کنترل می کند، تولید انرژی را افزایش داده، درد مفاصل را تسکین می دهد، شش ها را پاک می سازد، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و زخم ها و جراحات را ترمیم می نماید.

خواص درمانی گیاه صبر زرد :

قرنهاست که برگ‌های گیاه صبر زرد به طور گسترده‌ای در کشورهای مختلف به عنوان دارو مصرف می‌شود اثرات درمانی مختلفی که برای این گیاه عنوان شده غالبا بر اساس سابقه طب سنتی است اما مطالعات بالینی نیز در سالهای اخیر روی آن صورت گرفته است.

در یک مطالعه گسترده استفاده موضعی از ژل این گیاه موجب التیام زخم‌های به جا مانده از آکنه روی صورت شد.

این گیاه دارویی در درمان آرتریت، آسم، سندرم خستگی مزمن، سوء هاضمه و اختلالات روده‌ای، اختلالات پوستی، آسیب‌های ورزشی و زخم‌های داخلی و خارجی اثر بخش است.

ژل گیاه صبر زرد بصورت موضعی برای درمان سوختگی‌های خفیف، آفتاب سوختگی، بریدگی ها، آکنه و التهاب مخاط دهان کاربرد دارد.

کاربرد موضعی الوئه ورا بر روی زخم‌های جراحی مجاز نیست زیرا بهبود زخم‌ها را به تاخیر می‌اندازد.

برگ بوته‌های گیاه دارویی صبر زرد یا آلوئه ورا معمولا بعد از گذشت دو سال از زمان کاشت و هنگامی که بوته‌ها به اندازه کافی رشد کردند برداشت می‌شود.

جزیره قشم به دلیل قرار گرفتن در منطقه گرمسیری یکی از مکانهای مناسب و دارای پتانسیل بالا برای تولید گیاه معجزه‌آسای “آلوئه‌ورا” است.

آلوئه ورا از جمله گیاهانی است که در صفر درجه می‌میرد و محیط رشد آن معمولا باید بالاتر از دو درجه باشد و به‌همین دلیل‌مناطق جنوبی کشور که درجه حرارت دراین مناطق به صفر درجه‌نمی‌رسد از مناطق مستعد برای تولید این گیاه محسوب می‌شوند.

این گیاه از جمله گیاهانی است که یک سال کاشته می‌شود و تا شش سال مورد استفاده قرار می‌گیرد، بیماری این گیاه نسبت به دیگر گیاهان بسیار کم است و آب بسیار ناچیزی مصرف می‌کند.

براساس مطالبی که توسط دانشگاه فلوریدا منتشر شده ، منشاء این گیاه که به علت رویش آن در مناطق بیابانی به ” لاله بیابان ” مشهور است آفریقا بوده و در ایران باستان از آن استفاده می‌شد.

در کشورهای کارائیب آلوئه‌ورا فقط به‌ صورت برگ فروخته می‌شود و در خانه‌ها مردم به عنوان کمکهای اولیه از آن نگهداری می‌کنند.

یکی از دلایلی که این گیاه از آفریقا به مناطق دیگر جهان منتقل شده است موثر بودن آن در درمان برخی بیماریها بود و مسافرانی که با لنجها به سفر دریایی می‌پرداختند این گیاه را به‌ عنوان کمکهای ‌اولیه به‌همراه خود می‌بردند.

آلوئه ورا دارای هورمونها و ترکیباتی است که بلافاصله زخم را ترمیم می کند و برای بیماریهای گوارشی از جمله زخم معده موثر است.

همچنین اشخاص مبتلا به سرطان که مشغول شیمى درمانى هستند، ادعا مى کنند مصرف این گیاه تهوع و سایر مشکلات مربوط به این درمان را مى کاهد.

هم اینک ۲۰۰ماده دارویی از گیاه آلوئه‌ورا تولید شده است و از پوست آن نیز مواد آنتی کانسر جدا شده است.

به‌گفته برخی اساتید و متخصصان از این گیاه به عنوان یک داروخانه در یک گیاه نام برده می‌شود و به همین دلیل است که این گیاه تا این اندازه اهمیت پیدا کرده است.

هم‌اینک کمپانیهای بسیاری در جهان از آلوئه‌ورا در تولید صنایع غذایی،مربا، نوشابه‌ها، کنسرو، ماست و دوغ، ژله، مارمالاد، سوپهای آلوئه‌ورا، بستنی، عسل، ترشی، تافی، نان، ماکارونی، برنج و چای استفاده می‌کنند.

از محصولات آلوئه‌ورا در صنایع بهداشتی از جمله تولید دستمال کاغذی و پوشک بچه به علت حساس بودن پوست بچه‌ها و ترمیم سریع پوست آنها ، استفاده می‌شود.

برای استفاده تجاری‌از این گیاه باید مسیر درست کار کردن آن را بدانیم یعنی به عنوان یک سرمایه‌گذار باید ببینیم که‌در چه مناطقی چه محصولاتی و چگونه باید تولید کنیم و برای کشت تجاری نیز باید کشاورزانی که خواستار فعالیت در این زمینه هستند، آموزشهای لازم را طی کنند.

مرکز پژوهشهای بیوتکنولوژی خلیج فارس در جزیره قشم ایران ، تنها عضو منطقه خاورمیانه این انجمن است که مقر آن در تکزاس آمریکا می‌باشد.

دانشمندان اسپانیایی از گیاه آلوئه ورا ژلی ساخته‌اند که می‌تواند عمر نگهداری میوه‌ها را طولانی‌تر کند.

محققان اسپانیایی می‌گویند با استفاده از این ژل خوردنی می‌توان میوه‌ها را تازه نگه داشت.

این ژل که طعم و ظاهر غذاها را تغییر نمی‌دهد می‌تواند به صورت یک پوشش کاملا طبیعی و بی‌ضرر جایگزین مواد نگهدارنده مصنوعی شود که بعد از برداشت میوه‌ها به آنها اضافه می‌شود.

۵ دلیل عمده برای مصرف ژل آلوئه ورا:

1 . قالب های ساختاری بدن: آمینواسیدها، اجزا و قالب های ساختار بدن ما هستند. هشت آمینو اسید ضروری وجود دارد که در بدن ما ساخته نمی شود. نوشیدن مداوم و منظم آلوئه ورا به شما اجازه می دهد به واسطه تأمین طبیعی آمینو اسید های ضروری بدن، سلامتی خود را حفظ کنید. آلوئه ورا تنها گیاهی است که آمینو اسید های مشابه و ضروری بدن را می سازد.

2 . ضدالتهاب و عصبانیت: ژل آلوئه ورا دارای ۱۲ ماده اصلی است و بررسی ها نشان داده که بدون هیچ عارضه ای از عصبانیت و التهاب جلوگیری می کند و همچنین آلوئه ورا سبب تحرک ماهیچه ها و صحت کارکرد مفاصل می شود.

3 . ویتامین هاى تشکیل دهنده آن عبارتند از ویتامین C ، B۱۲ ، B۶ ،B۲ ، B۱ ، A وآلوئه ورا با خاصیت اعجاب انگیز خود مى تواند تمام اسید آمینه هاى ضرورى بدن را در اختیار شخص مصرف کننده قرار دهد، بنابراین نیاز داریم که در رژیم غذایی خود همواره این ویتامین ها را به طور مکمل بگنجانیم.

4 . میزان مواد معدنی: بعضی از مواد معدنی در آلوئه ورا یافت شده است که شامل کلسیم، سدیم، آهن، پتاسیم، کلر، منگنز، مس و روی است.نوشیدن ژل آلوئه ورا یک راه طبیعی و سالم برای تأمین نیازمندی های بدن است.

5 . بهداشت و سلامت دندان : آلوئه ورا با وجود موادی که در خود دارد بی نهایت برای سلامت دهان و لثه مفید است. دندانپزشکان بر اثرات آلوئه ورا بر دهان و لثه و استفاده از آن بسیار توصیه می کنند

در حال حاضر این گیاه دارویی در صنایع مختلف غذایی شامل انواع نوشابه‌ها، کمپوت، دوغ و غیره و همچنین در صنایع آرایشی و بهداشتی شامل انواع کرم‌ها، لوسیون‌ها، شامپوها، صابون‌ها، شوینده‌ها و در صنایع دارویی در کپسول ها، قرص‌های جوشان و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اندام مورد استفاده این گیاه دارویی برگهای آن است.

ژل آلوئه برای درمان اگزما و ترمیم جای عمل سزارین، هموروئید و انواع دیابت کاربرد دارد.

ژل Aloeبه شکل تازه که از گیاه Aloeگرفته شده باشد بهترین ماده است، اما این ماده به صورت تجاری در شکل ژله ثابت شده نیز موجود است. پودر شیره Aloe نیز به شکل کپسولهای 500 میلی گرمی به عنوان داروی مسهل موجود است. عصاره Aloe در واقع شکل مایع ژل است.

اگرچه آلوئه ورا هزاران سال است که نقش مهمی را در پزشکی سنتی ایفا می کند اما از کشف خواص بی بدیل آن توسط طب مدرن امروزی زمان زیادی نمی گذرد.اغلب مردم به عنوان یکی از مواد سازنده محصولات آرایشی مثل ضدآفتاب ها، مرطوب کننده ها و کرم های سوختگی با آلوئه ورا آشنا هستند.اما امروزه حضور رو به فزونی آلوئه در محصولات متعدد و متنوعی را شاهد هستیم.تولیدکنندگان شامپو مدعی هستند که اسیدیته گیاه آن را برای ساخت انواع شامپو و نرم کننده ایده آل کرده است. در حالی که متخصصین تغذیه نیز مصارف خوراکی آلوئه ورا را به اندازه مصارف خارجی آن مفید و متعدد می دانند و آن را به اشکال مختلف از جمله عصاره، ژل، کپسول و پودر عرضه می کنند.

نحوه مصرف

بسیاری از افراد این گیاه را برای درمان سوختگیها و بریدگیهای جزئی در آشپزخانه خود نگه می دارند. این گیاه برای درمان کهیر و پیچک سمی نیز می تواند مؤثر واقع شود.

به منظور استفاده از ژل Aloe ، برگ آنرا به صورت طولی برش دهید و ژل داخل آنرا خارج سازید. سپس آنرا به صورت آزاد روی قسمت آسیب دیده بمالید.

شیره Aloe از قدیم به عنوان مسهل مورد استفاده بوده است، اما در ایالات متحده مصرف چندانی ندارد. چون این ماده سبب بروز گرفتگیهای دردناک عضلات می گردد، لذا ابتدا مصرف سایر مسهل های گیاهی نظیر "کاسکارا و فلوس" توصیه میشود.

برای درمان سنگهای کلیه و به عنوان مسهل شیره Aloe خشک را مصرف کنید. برای درمان HIV، روزانه به میزان 800 الی 1600 میلی گرم مانوز استیله مصرف کنید. این میزان از مادة مزبور، برابر با نیم تا یک لیتر آب Aloe است، هر چند میزان مانوز استیله می تواند در فرآورده های مختلف متفاوت باشد.

نکات احتیاطی

با وجود خواص بسیار آلوئه ورا و با آنکه تاکنون هیچ عوارضی از مصرف آن گزارش نشده است پزشکان مصرف خوراکی آن در طول دوران بارداری و شیردهی را برای خانم ها منع می کنند.آلوئه ورا چنان خواص چشمگیر و متعددی دارد که نام ها و القاب زیادی برای خود کسب کرده است از جمله : گیاه درمانگر، گیاه سوختگی، دکتر گلدانی و گرز بهشتی

ژل Aloe برای استعمال خارجی مادة بی خطری است، اما در موارد نادری سبب واکنش آلرژیک میشود. اگر پوست شما تحریک می شود مصرف آنرا ادامه ندهید.

ژل Aloe برای درمان زخمهای عمیق مؤثر نیست. شیرة آن می تواند سبب گرفتگی یا اسهال روده ای شدید گردد، زنان باردار یا شیرده نباید این ماده را مصرف کنند زیرا ممکن است سبب انقباضهای رحمی گردیده و سقط جنین را تحریک کند.مصرف مسهل Aloe برای درمان بیماریهای معده ای- روده ای، انسداد روده ای، آپاندیسیت یا درد معده مبهم تجویز میشود.مصرف زیاد این ماده ممکن است سبب تشدید اولسرها، بواسیر، دیورتیکولوز، التهاب دیورتیکول، کولیت یا سندرم روده تحریک پذیر (IBS) گردد.

مصرف طولانی مدت این ماده سبب وابستگی به آن میشود یا تعادل الکترولیتی را مختل می سازد. این ماده ممکن است سبب تغییر رنگ ادرار به رنگ قرمز بی ضرر گردد. کودکان زیر 12 سال نباید گیاه Aloe مصرف کنند.

تداخل های احتمالی

مصرف طولانی و مزمن شیره  Aloeمی تواند سبب کمبود پتاسیم گردد که می تواند با پاره ای معالجات قلبی تداخل کند. احتمال کمبود پتاسیم در بدن در صورتی که شیرة Aloe را با ادرار آورهای (مدرهای) تیازید، شیرین بیان یا کورتیکو استروئید مصرف کنید، بیشتر است.

صبرزرد  در جزیره قشم :

صبر نام فارسی آن است و صرفنظر از مصارف درمانی آن توسط افراد بومی، آن را روی قبرها می کارند و نشانه ای از محل خاکسپاری کسی است که فوت شده است .برگزیدن نام صبر برای این گیاه نیز احتمالاً ایجاد آرامش و صبر برای بازماندگان است.در جزیره قشم تراکم بسیار زیاد گیاه را در قبرستان قدیم شهر «سوزا» به صورت چند هکتار فشرده که عملاً قبرها را کاملاً در بر گرفته است، می توان مشاهده کرد.

آلوئه و را گیاهی است که برای ماندن و رشد به حداقل آب نیاز دارد و در خاک های شور و ساحلی به آسانی رشد و پرورش می یابد و نسبت به آفات و بیماری ها مقاوم است.بر اساس تجارب پژوهشی، مرکز پژوهشی های بیوتکنولوژی خلیج فارس منطقه آزاد قشم، کارخانه تولید صنعتی آن را با ظرفیت سالانه ۲۰۰ تن ژل و پودر آلوئه طراحی و تدوین و دانش فنی آن را به یک شرکت خصوصی واگذار کرده است.

پشتوانه این واحد صنعتی ، کشت و پرورش آلوئه به مساحت ۵۰ هکتار است که ۵ هکتارتوسط «منطقه آزاد قشم کاشته شده و ۱۵ هکتار آن توسط شرکت خریدار دانش فنی در دست آماده سازی برای کاشت است و لازم است ، ۳۰ هکتار دیگر نیز توسط مردم جزیره کاشته می شود.

این گیاه پایدار و چند ساله است و هر سه ماه یک بار می توان از هر بوته ۳ تا ۴ برگ کناری برداشت و برای استخراج محصول در کارخانه مورد استفاده قرار دارد.توسعه کاشت «آلوئه ورا»توسط مردم جزیره قشم صرفنظر از تأمین ماده اولیه کارخانه در دست احداث، زمینه ای مناسب برای ایجاد اشتغال بومی، ایجاد فضا سبز (در زمین های ساحلی و غیر قابل استفاده کشاورزی و بی نیازی آن به آب شیرین و آبیاری دایم) است. خواص متعدد دارویی شناخته شده در «آلوئه ورا» باعث شده است که آن را گیاه قرن بیستم بنامند.

بسیاری از محققان بر این اعتقاد هستند که خواص آلوئه و نقش دارویی آن در تحولات صنایع دارویی مشابه با شناخت آسپرین در قرن نوزدهم و مصرف آن توسط میلیون ها انسان برای کاهش تب، درد و تورم در سراسر جهان است. هزاران بیمار قلبی از آسپرین به عنوان ماده ممانعت کننده از بروز لخته خون استفاده می کنند.

مطالعات نشان داده است، آلوئه دارای حدود ۲۰۰ ماده مؤثر است.مواد آرایشی، بهداشتی، غذایی و نوشابه ها بزرگترین بازار بین المللی مصرف آلوئه به شمار می روند.کشورهای کره و ژاپن قدیمی ترین مصرف کننده گان آلوئه در طب سنتی خود هستند.در کره، ژل آلوئه در نوشابه ها با غلظت ۹۹ درصد مصرف می شود. این وضعیت در سنگاپور و مالزی نیز گسترش یافته است.استرالیا بالاترین مصرف آلوئه را دارد و با حضور ژاپنی ها در استرالیا بازار مصرف نوشابه های آلوئه نیز توسعه یافته است.مواد آرایشی طبیعی ۴درصد از ۱۶ میلیارد دلار بازار مواد آرایشی، بهداشتی را در اختیار دارد.تولید آنها سالانه ۱۲ تا ۱۵ درصد افزایش می یابد که سه برابر رشد توسعه سایر صنایع است.

نوشابه های حاوی ژل آلوئه در فروشگاههای عرصه کننده Helt food ارائه می شود که با طعم و رنگ های متفاوت وجود دارد.

مرور کلی خواص داروئی :

صبر زرد از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است و شیرابه آن به مصرف طبی می رسد .

تقویت کننده بدن است . یبوست را برطرف می کند و روده ها را تمیز می کند . برای معالجه آسم مفید است . سوء هاضمه را برطرف می کند . در معالجه صرع مفید است . اثر ضد کمر درد . خون را تصفیه می کند . برای برطرف کردن خارش ناشی از گزیدگی حشرات شیرابه آنرا روی پوست بمالید . اگزما را درمان می کند .برای معالجه اسهال خونی مفید است . برای رفع ریزش مو ، شیرابه آنرا به سر مالیده و موها را با آن ماساژ دهید . گرفتگی کبدی را برطرف می کند . برای التیام زخم ها شیرابه آنرا روی زخم بمالید . صبر زرد بهترین کرم مرطوب کننده است برگها را بشکنید و ژله آنرا به پوست بمالید .مبتلایان به بیماری قند می توانند با مصرف این گیاه قند خون خود را کنترل کنند. برای شستن چشم و زخم ها شیرابه صبر زرد را با آب مخلوط کرده و استفاده کنید .

اسامى گوناگون صبر زرد

در مـازنـدران بـه گـیـاه صـبـر انجیر بغدادى مى گویند .درگویش اصفهانى به صبر، چدروا مى گویند .صباده ، صبره ، آلوئه ، آلوئس و ازوا از اسامى دیگر صبر زرد است .

صـبـر زرد در زبان عربى : الوه ، الصبر و صباره

در زبان لاتین       Aloe vera

در زبـان انـگـلیـسـى aloe 

در زبـان آلمـانـى     aloe

در زبـان فرانسه به officinale aloes شهرت دارد .

گونه هاى مختلف گیاه صبر زرد

گیاه صبر زرد 5 گونه اصلى دارد که عبارتند از:

صبر زرد، صبر، صبرهندى ، داربو - عود        Aloe vera

شاخ بزى   Aloe verrucosa

خرخ   Aloe vaccillans  

صبر فارسى ، صبر سیاه      Aloe caballin  

صبر سقوطرى    Aloe socotrin


برچسب‌ها: آشنایی با آلوئه ورا, Aloe vera, عکس آلوئه ورا
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم بهمن 1390ساعت 15:54  توسط م.ارجمند | 

برچسب‌ها: عکس آلوئه, Aloe zebrina
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم بهمن 1390ساعت 20:14  توسط م.ارجمند | 

برچسب‌ها: عکس آلوئه, Aloe acutissima
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم بهمن 1390ساعت 19:38  توسط م.ارجمند | 


برچسب‌ها: عکس caralluma
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم بهمن 1390ساعت 19:31  توسط م.ارجمند | 

  گیاه سانسوریا ( زبان مادر شوهر )

گیاه سانسوریا گونه ای از خانواده سوسنیان یا لیلیاسه است . این گیاه زیستی چند ساله، همیشه سبز بوده و برگ های شمشیری و كشیده ای به رنگ سبز دارد . البته در بعضی كشورها به آن زبان مادر شوهر (Mother in lows tongue) نیز می گویند . زیستگاه اصلی این گیاه غرب آفریقا می باشد . طول گیاه گاهی بیش از یک متر می رسد . در نوع ابلق این گیاه زینتی، برگ ها مخلوطی از سبز در متن و زرد در كناره ها هستند . سانسوریا دارای گونه های كوتاه و بلند می باشد . این گیاه نسبت به شرایط نامساعد محیطی مقاوم بوده ودر نقاط مختلف منزل می توان آن را نگهداری كرد. اگر به ‌دنبال یك گیاه مقاوم، متفاوت و زیبا برای نگهداری در منزل خود هستید در خرید این گیاه شك نكنید، گیاهی با برگ‌های بلند كه می‌تواند حسابی زینت‌بخش اتاق شما باشد .این گیاه همچنین دارای گلی است كه به رنگ تركیبی سبز و سفید در بخش میانی گیاه می روید البته گل آن جذابیت خاصی ندارد اما معطر است.

نحوه نگهداری سانسوریا :

اگر این گیاه را برای نگهداری در خانه انتخاب كردید بهتر است بدانید كه  سانسوریا نور كامل را بر دیگر نورها  ترجیح می دهد ولی چون انعطاف پذیر است در سایه هم می تواند به زندگی ادامه دهد.

نباید این گیاه را بیش از اندازه آبیاری كرد چون آبیاری زیاد به خصوص در زمستان سبب پوسیدگی قاعده برگ ها می شود، در تابستان هفته ای یك بار و در زمستان هر سه هفته یك بار به آب نیاز دارد.

غبار پاشی برای «سانسوریا» لازم نیست، چون احتیاج به هوای خشك دارد، تغذیه مصنوعی آن هر سه هفته یك بار ضروری است و هر ۲ سال یك بار نیز به تعویض گلدان نیاز دارد.

برگ های گیاه را با پارچه نرم و اسفنج مرطوب تمیز كنید و از مواد براق كننده شیمیایی به هیچ عنوان استفاده نكنید، خاك مناسب برای آن مخلوطی از خاك باغچه و خاك برگ و ماسه است.

این گیاه را معمولا در گلدان كوچك تر قرار می دهند، برای تكثیر آن از تقسیم ساقه های زیرزمینی و جدا كردن پاجوش در بهار استفاده می كنند.

با استفاده از قلمه برگ نیز می توان آن را تكثیر كرد.

به این نحو كه قطعات ۵ تا ۸ سانتی متری از برگ سالم را جدا و آن ها را تا نصف در خاك شنی فرو می كنند و پس از ریشه دواندن آن ها را در گلدان های كوچك می كارند.

خواص سانسوریا :

یكی از خواص این گیاه كه آن را برای استفاده در منازل مناسب كرده است توانایی این گیاهان در پاك سازی هوا است. بنا بر تحقیقات انجام شده این گیاه می تواند سموم و گازهای آلوده موجود در هوا مانند تولوئن  یا فرمالدئید  را تصفیه كند. از این رو كارشناسان توصیه می كنند كه از این گیاه در اتاق خواب استفاده شود تا با تصفیه هوا خوابیدن بسیار راحت تر شود.

سانسوریا به مانند سایر اعضای خانواده كاكتوس ها از مقاومت بالایی در هوای گرم و خشك برخوردار است و می تواند در درون ساقه و برگ های خود حجم زیادی از آب را برای مدت زمانی طولانی نگاه دارد. در زمان های قدیم از این گیاه برای تهیه فیبر و گاهی از برگ های آن برای بانداژ زخم ها استفاده می شده است. امروزه بیشتر از این گیاهان برای زیبا سازی محیط های خانگی مخصوصا آپارتمان ها استفاده می شود. این گیاه دارای رشد بسیار آرامی است و برای سالهای طولانی سبز و شاداب باقی می ماند.


برچسب‌ها: آشنایی با سانسوریا, Sansevieria
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم بهمن 1390ساعت 19:18  توسط م.ارجمند | 

برچسب‌ها: عکس آلوئه, Aloe aculeata
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم بهمن 1390ساعت 20:52  توسط م.ارجمند | 

برچسب‌ها: عکس آلوئه, Aloe rauhii
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم بهمن 1390ساعت 20:41  توسط م.ارجمند | 

هاورتیا (Haworthia)

نام علمی: (Haworthia)

خانواده: تیره لیلیاسه (Liliaceae)

جزء گیاهان گوشتی بوده وبومی آفریقای جنوبی میباشد. با تو جه به دارا بودن تنوع زیاد در ساختار، شکل ، رنگ ، اندازه و سطح برگ همیشه مورد علاقه مجموعه داران بوده و هست. برگ‌ها در هاورتیا بعضا ظریف و کوتاهند و بعضا ضمخت وگوشتی که پشت سرهم قرار گرفته‌اند. این برگ‌ها در بخش تحتانی پهن تر و در نوک نازک می‌باشند و به طرف داخل متوجه‌اند. تکثیر این گیاه از طریق جدا کردن پاجوش صورت می‌گیرد.گلهای هاورتیا در اواخر پاییز و زمستان پدیدار میشوند. رنگ گل ، سفید رنگ بوده و بی بوست.دقیقا یادم نیست کجا این مطلبو خوندم که ذکر منبع کنم ولی اگه خواستین جستجو کنین پیداش میکنین.یه استاد باغبانی اونجا گفته بود که بخاطر عدم زیبایی گل هاورتیا و بی بو بودنش ، گل هاورتیارو باید چید تا انرژی گیاه بیشتر هدر نره پس پیشنهاد میکنم شما هم اینکارو بکنین .اجازه ندیدن خوشه گل زیاد رشد کنه.

آبیاری هاورتیا باید در زمستان مثل آبیاری کاکتوسها انجام بگیرد چون به آسانی با آبیاری بیش از اندازه دچار پوسیدگی ریشه میشوند.هاورتیای گورخری و هاورتیای خاکستری از آشناترین هاورتیاها در بین علاقمندان به ساکلونت در کشور است.


برچسب‌ها: آشنایی با هاورتیا, Haworthia, عکس هاورتیا
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم بهمن 1390ساعت 20:15  توسط م.ارجمند | 

سدوم (Sedum)

سدوم‌ها همگی گیاهان گوشتی و کوتاهند و غالبا در سطح خاک گسترش می‌یابند و به صورت گیاهان دائمی می‌باشند. در تابستان به گل می‌نشینند. در تمامی مدت سال از طریق قلمه برگ وساقه تکثیر می‌شوند. این گیاهان در خاک‌های سبک و خشک و در زیر نور آفتاب شدید به خوبی رشد و نمو می‌کنند و مناسب باغ‌های صخره‌ای می‌باشند.بیش از ٤٠٠ گونه مختلف اند که بیشتر در نیمکره شمالی به جز چند گونه که در نیمکره جنوبی و در پرو بومی هستند.بعضی از سدم ها ضد یخ بوده و در شرایط سخت محیطی نیز دوام می آورند.بسیار مقاوم اند.در لا به لای سنگها براحتی ریشه دوانده ، رشد میکنند.در بعضی از کشور سدوم ها را در پشت بام ها میکارند که این کار زیبایی خاصی به ساختمان میدهد.


برچسب‌ها: آشنایی با سدوم, Sedum, عکس سدوم
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم بهمن 1390ساعت 20:5  توسط م.ارجمند | 

کراسولای نقره‌ای (Crassula argentea)

شبیه به کراسولای درختی است. برگ‌های پهن و نسبتا درشت دارد. گلها خوشه‌ای و غالبا سفید رنگ و ستاره‌ای شکل است. این کراسولا نیز از طریق قلمه تکثیر می‌شود.


برچسب‌ها: آشنایی با کراسولای نقره ای, Crassula argentea
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم بهمن 1390ساعت 19:41  توسط م.ارجمند | 

کراسولا فالکاتا (Crassula falcata)

دارای برگ‌های پهن نسبتا کشیده شبیه به ظروف کوچکند که پشت سرهم قرار گرفته‌اند. همچنین یک ساقه ضخیم و چتری بزرگ از گل به رنگ قرمز دارند. از طریق قلمه تکثیر می‌یابد، و چون شاخه‌های فرعی به ندرت تشکیل می‌شود از اینرو در زمان ازدیاد از نزدیکی طوقه قطع می‌شود و از بخش بریده شده یک یا چند قلمه به دست می‌آید که در ماسه شسته کشت می‌شوند.


برچسب‌ها: آشنایی با کراسولا فالکاتا, Crassula falcata
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم بهمن 1390ساعت 19:33  توسط م.ارجمند | 

کراسولا درختی  (Crassula arborescens)

دارای شکل عمودی است که در نهایت یک متر و یا بیشتر رشد می‌کند. برگ‌های آن گرد و با لبه صاف است. با قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب لبه برگها به رنگ قرمز در می آید. گلهای صورتی آن به ندرت ظاهر می‌شود. از طریق قلمه به آسانی قابل تکثیر است. نگهداری آن مانند کاکتوسها و ساکلونت هاست.


برچسب‌ها: آشنایی با کراسولا درختی, Crassula arborescens
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم بهمن 1390ساعت 19:12  توسط م.ارجمند | 

کارپوبروتوس (carpobrotusedulis)

خانواده : تیره آزوآسه (Aizoaceae)

گیاهی خزنده که سریعا شاخه‌های جانبی آبکی و نرم می‌دهد و یکی از گیاهان گوشتی محسوب می‌شود. دارای گلهای نسبتا درشت زرد یا بنفش است که با گرم شدن هوا در زیر نور کامل آفتاب باز می‌شوند.  از طریق بذر و قلمه براحتی تکثیر می‌یابد.

سایر گیاهان این خانواده مانند لامبرانتوس که گیاهی خزنده بوده و گیاه سنگی جزء گیاهان گوشتی بوده و در گلخانه‌های تحت شرایط کاکتوس‌ها نگهداری می‌شود.


برچسب‌ها: آشنایی با کارپوبروتوس, carpobrotusedulis
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم بهمن 1390ساعت 18:51  توسط م.ارجمند | 

گاستریا (Gasteria)

گاستریا ازتیره (Aloaceae) بوده و در زمره ساکلونتهاست .دارای برگ‌های گوشتی ضخیم و پهن، کشیده و خمیده به طرف داخل و یا خارج است. در تمامی ارقام آن برگ‌ها مرصع از لکه‌ها و نقاطی هستند به رنگ سفید یا کرم که در متن سبز روشن برگ جلوه می‌نمایند. ساقه گل‌دهنده بلند و کشیده و افتاده است و در برخی دو شاخه و گلها به تعداد زیاد به صورت لوله‌هایی کوچک و به رنگ قرمز یا صورتی این گیاه را از سایرین متمایز می‌سازد. با وجود این گاستریا بسیار به انواع آلوئه شباهت دارد و کشت و کار و تکثیر آن با آلوئه یکسان است.


برچسب‌ها: آشنایی با گاستریا, Gasteria, عکس گاستریا
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم بهمن 1390ساعت 17:33  توسط م.ارجمند | 

برچسب‌ها: چگونه می توانیم به آسانی گلخانه بسازیم
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم بهمن 1390ساعت 17:24  توسط م.ارجمند | 
 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
با سلام
به وبلاگ جهان شگفت انگیز و زیبای کاکتوس ها خوش آمدید.در این وبلاگ سعی می کنیم اطلاعات مفیدی از سایتهای مختلف و تجربیات شخصی خود و دیگر علاقمندان به کاکتوس را گرد آوری کرده و در اختیار شما قرار دهیم.در صورت تمایل عکس کاکتوسهای شخصی خود را برای ما ارسال کنید تا در این وبلاگ بنام خودتان ثبت کنیم .
با تشکر مدیریت وبلاگ

my friends .you can take part and help me to sending useful subjects about cacti.if you like , you can mail your cacti or greenhouse photoes to me and I will register the photoes with your name in my weblog.Thanks

Yahoo ID : mahdi.gardener

نوشته های پیشین
تیر 1392
دی 1391
شهریور 1391
تیر 1391
خرداد 1391
اردیبهشت 1391
فروردین 1391
اسفند 1390
بهمن 1390
برچسب‌ها
عکس آلوئه (11)
آفات و بیماریهای کاکتوسها (2)
عکسهای کاکتوس (2)
ارسالی از رامسر (1)
Echinocactus grusonii (1)
طراحی فضای سبز با آگاوه ها (1)
آشنایی با اچینوسرئوس (1)
ECHINOCEREUS (1)
عکس اچینو سرئوس (1)
آشنایی با اپی فیلوم (1)
EPIPHYLLUM (1)
عکس اپی فیلوم (1)
آشنایی با هاماتوکاکتوس (1)
HAMATOCACTUS (1)
عکس HAMATOCACTUS (1)
Euphorbia milii (1)
نام علمی انواع فرفیون (1)
THE TYPES OF EUPHORBIA (1)
آشنایی با آستروفیتوم (1)
Astrophytum (1)
نام علمی انواع آستروفیتوم (1)
آشنایی با لوبی ویا (1)
LOBIVIA (1)
عکس لوبی ویا (1)
آشنایی با هلیوسرئوس (1)
HELIOCEREUS (1)
عکس هلیوسرئوس (1)
آشنایی با مامیلاریا (1)
MAMMILARIA (1)
عکس مامیلاریا (1)
آشنایی با ملو کاکتوس (1)
MELOCACTUS (1)
عکس ملو کاکتوس (1)
آشنایی با نوتوکاکتوس (1)
NOTOCACUS (1)
عکس نوتوکاکتوس (1)
عکس آلوئه ورا (1)
آشنایی با آلوئه ورا (1)
Aloe Variegata (1)
آشنایی با زیگو کاکتوس (1)
ZYGOCACTUS (1)
عکس زیگوکاکتوس (1)
Agave (1)
آشنایی با سانسوریا (1)
Sansevieria (1)
عکس آگاوه آمریکانا واریگاتا (1)
آشنایی با آگاوه آمریکانا واریگاتا (1)
Agave americana variegata (1)
آشنایی با اپونتیا (1)
OPUNTA (1)
عکس اپونتیا (1)
آشنایی با ربوتیا (1)
REBUTIA (1)
عکس ربوتیا (1)
آشنایی با تلوکاکتوس (1)
THELOCACTUS (1)
عکس تلوکاکتوس (1)
آشنایی با پرسکیا (1)
PERSKIA (1)
عکس پرسکیا (1)
آشنایی با نئوپورتریا (1)
Neoporteria (1)
آشنایی با سالکوربوتیا (1)
Sulcorebutia (1)
آشنایی با پفی فرا (1)
Pfeiffera (1)
آشنایی با چاماسرئوس (1)
Chamaecereus (1)
آشنایی با ژیمنوکالیسیوم (1)
Gymnocalycium (1)
آشنایی با اسکوباریا (1)
Escobaria (1)
آشنایی با نئوچیلنیا (1)
Neochilenia (1)
آشنایی با دیسکوکاکتوس (1)
Discocactus (1)
آشنایی با لوفوسرئوس (1)
Lophocereus (1)
آشنایی با سرئوس (1)
Cereus (1)
آشنایی با توربینی کارپوس (1)
Turbinicarpus (1)
آشنایی با فروکاکتوس (1)
Ferocactus (1)
آشنایی با ماتوکانا (1)
Matucana (1)
آشنایی با کوپیاپوا (1)
Copiapoa (1)
آشنایی با لوفوفورا (1)
Lophophora (1)
آشنایی با پلسی فورا (1)
Pelecyphora (1)
آشنایی با سفالوسرئوس (1)
Cephalocereus (1)
آشنایی با اوبلمانیا (1)
Uebelmannia (1)
آشنایی با پدیوکاکتوس (1)
Pediocactus (1)
آشنایی با اولیچنیا (1)
Eulychnia (1)
آشنایی با اچینوفسولوکاکتوس (1)
Echinofossulocactus (1)
آشنایی با ارویا (1)
Oroya (1)
آشنایی با پارودیا (1)
Parodia (1)
آشنایی با ابرگونیا (1)
obregonia (1)
آشنایی با اسپوستوا (1)
Espostoa (1)
آشنایی با نئولیدیا (1)
Neolloydia (1)
آشنایی با هاگئو سرئوس (1)
Haageocereus (1)
Acanthocalycium (1)
آشنایی با آریوکارپوس (1)
Ariocarpus (1)
APOROCACTUS (1)
عکس آپوروکاکتوس (1)
Carengie (1)
عکسهای گلخانه آقا بهرام (1)
Crassula (1)
نام علمی انواع اچوریا (1)
Echeveria (1)
نام علمی انواع آگاوه (1)
عکس پس زمینه ای (1)
آشنایی با گاستریا (1)
Gasteria (1)
آشنایی با کارپوبروتوس (1)
carpobrotusedulis (1)
تعویض گلدان کاکتوس ها (1)
آشنایی با ازتکیوم (1)
Aztekium (1)
معنی کاکتوس (1)
هوای مناسب برای رشد کاکتوس ها (1)
نقش عناصر معدنى در توليدات گياه (1)
ارسالی از رشت (1)
انواع کاکتوس به ترتیب حروف الفبای لاتینی (1)
آشنایی با اچینوپسیس (1)
Echinopsis (1)
عکس اچینوپسیس (1)
آشنایی با تریکوسرئوس (1)
Trichocereus (1)
عکس تریکو سرئوس (1)
آشنایی با فرائی لئا (1)
Frailea (1)
عکس فرائی لئا (1)
رده بندی ١٢ گانه خاک (1)
Aloe comosa (1)
Aloe dichotoma (1)
Aloe thraskii (1)
Aloe marlothii (1)
Aloe ferox (1)
آشنایی با اورئوسرئوس (1)
Oreocereus (1)
عکس اورئوسرئوس (1)
عکس caralluma (1)
Aloe polyphylla (1)
Aloe aculeata (1)
Aloe acutissima (1)
Aloe zebrina (1)
Aloe rauhii (1)
آشنایی با کراسولا درختی (1)
Crassula arborescens (1)
آبیاری بیش از اندازه (1)
عوارض ناشی از کمبود نور خورشید (1)
عکس گاستریا (1)
چگونه می توانیم به آسانی گلخانه بسازیم (1)
ساخت گلخانه با استفاده از لوله های پلاستیکی (1)
آشنایی با کراسولا فالکاتا (1)
Crassula falcata (1)
آشنایی با کراسولای نقره ای (1)
Crassula argentea (1)
ششمین نمایشگاه گل و گیاه تبریز با حضور هشت كشور (1)
Crassula gollum (1)
کراسولا گُلوم (1)
عکس کراسولا گُلوم (1)
Crassula lycopodioides (1)
کراسولا لیکوپودیوئیدس (1)
عکس کراسولا لیکوپودیوئیدس (1)
آشنایی با هاورتیا (1)
Haworthia (1)
عکس هاورتیا (1)
آشنایی با سدوم (1)
Sedum (1)
عکس سدوم (1)
عکس چند نوع اچوریا (1)
اچوریا زورو (1)
Echeveria Zorro (1)
مالچ چیست (1)
نحوه جدا سازی پاجوشهای هاورتیا (1)
تکثیر هاورتیا (1)
آشنایی با استاپلیا (1)
Stapelia (1)
عکس استاپلیا (1)
Agave victoriae (1)
آگاوه ویکتوریا (1)
آگاوه استریکتا (1)
Agave stricta (1)
Agave potatorum (1)
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM

تماس با ما